NS promocija „Kada plivaš“ u Galeriji Prometej
Predstavljanje poeme Rastka Šejića „Kada plivaš“ održaće se u četvrtak 5. oktobra 2023. u 19h u Galeriji Prometej u Novom Sadu - Svetozara Miletića 16
Promocija poeme posvećene plivanju i Boki Kotorskoj „Kada plivaš“ autora Rastka Šejića u izdanju IK Prometej, Matice Boke i Udruženja „Šta hoćeš“ biće održana u Galeriji Prometej, u ulici Svetozara Miletića broj 16 u Novom Sadu u 19 časova. Metaforu plivanja koja kao epska radnja nosi poemu, kao i filozofski poetski pristup lirskog subjekta poeme publici će približiti dr Dragana V. Todoreskov, književnica i književna kritičarka, Vladimir Kopicl, književnik i višestrani kulturni radnik, Zoran Kolundžija, glavni i odgovorni urednik IK Prometej, Aleksandar Tanurdžić, književnik i moderator razgovora, kao i autor Rastko Šejić, reditelj, novinar i pesnik.
Boka Kotorska je vekovima bila inspiracija umetnicima diljem svetskog šara koji su doživeli njenu lepotu. Od besmrtnih Šantićevih stihova o „nevjesti Jadrana“ preko Dučićevog „lava kamenog“ do bedekera Miloša Crnjanskog ta dela postala su i do danas ostala deo kolektivne kulturne baštine i sećanja čitavog područja koje deli isti jezik. Na tom tragu, kao stranac, „furešt“ po bokeški, Rastko Šejić donosi novi kvalitet u umetnički doživljaj Boke Kotorske. Na osnovnom nivou tu je urbani jezik u susretu sa prirodom i stvarnošću „vladikinog jezera“, bez okoštalosti epskog diskursa i uobičajenosti lingvističkog izraza koji pesnici tradicionalnog stila zloupotrebljavaju u kontekstu Boke. Istinski ljubitelj i dugogodišnji „ljubavnik“ Boke pesnik čini da je Boka glavni junak poeme „Kada plivaš“, sa svim svojim lepotama i manama, ali i metafora za kulturno nasleđe urbanih sredina pod naletima tranzicione nepravde i mentalitetskih kvarova. Autorske ilustracije akademskog slikara Zorana Mujbegovića, njegov jedinstveni nadrealni likovni izraz, sada sveden na detalj vinjeta upotpunjuju poemu potcrtavajući doživljaj pesama i otvarajući nove dimenzije za razumevanje. Kritički angažovana poema već je naišla na niz pozitivnih reakcija književne javnosti tokom letnje sezone u Crnoj Gori.
Knjigu možete naručiti direktno od izdavača Prometej.
Trejler knjige: https://youtu.be/0lVX_SbNu3I
Recenzent Željko Komnenović, profesor književnosti i predsednik Opštine Tivat je naglasio da: „Šejić pliva i kroz to kretanje on promišlja o ljudima, događajima, prirodama ljudskim... Zaista, to podsjeća dosta na slike Voja Stanića. Kad gledate te kolorite, ljude na plažama, onda vidite koliko tu ima dodirnih tačaka. I ovo je vjerovatno najmorskija knjiga koju je izdala Matica Boke. Vjerujte da smo ponosni na to. Kao da se nalazite na toj plaži, kao da je ljeto... A najznačajnija je ta predivna priroda, čarobna Boka koja sve privlači kao magnet. Ovo je knjiga koju treba preporučiti svima kao priručnik za dolazak na more.“
Živojin Rakočević, pesnik i novinar, u svojoj recenziji poeme „Kada plivaš“ je zaključio: „Iz ovih stihova, čitalac ili pesnik, mogu i moraju plivati i pisati na dah; moraju tražiti, pronalaziti već postojeće slike ili ih pak konstruišu kratkim zamasima prema teškoj obali ili brdima vode u kojima će se igrati i umirati. U ovoj zbirci se izvor i polazišna tačka nalaze negde na sredini bokokotorskog zaliva i zato je pesnik uplašen za disanje sunca i za slike koje nikada neće videti. Šejić „ugrađuje“ lokalni kolorit, mediteransku teskobu i širinu, savršenu radost kontinentalnog sveta koji more i vodu ne razlikuje od sebe i svoga Ja. Zato borba da se udahne spokoj, da se oprosti svetu, da se bude sam, nema nikakvog smisla „Bez vere / U ljude“.“
Dule Nedeljković, beogradski romanopisac, panker i bloger, zapisao je u recenziji knjige „Kada plivaš“: „Gromoglasna vokalna bonaca Rastka Šejića, potpomognuta ilustracijama Zorana Mujbegovića savršeno je uslikano stanje duha i tela u susretu sa morskom solju i okolnim brdima. Kako se izboriti sa pučinom i tišinom. „Kada plivaš“ me je asociaralo na činjenicu da se deca najbolje osećaju u plodovoj vodi. Mi odrasli tražimo sebe u prirodi. Tu konekciju nam je autor pružio na dlanu. Sve je relativno, samo je slana voda apsolutna.“
Rastko Šejić, reditelj, novinar i umetnik mnogih medija, poznat domaćoj javnosti kao idejni stvaralac pokreta za demokratizaciju društva 1990ih godina, ali i serijama „Na veslu priča“, „Odliv mozgova“, „Svetski“ koje su emitovane na Radio-televiziji Srbije prokomentarisao je poemu „Kada plivaš“: „Boka Kotorska, ako je gledamo kao jedinstveni urbani prostor, zaštićen kao takav i od Uneska, jedan je od najlepših mediteranskih gradova. Sticajem životnih okolnosti tu sam proplivao i nastavio da plivam koliko me ruke i noge nose. Magija prirode, unutrašnjeg i „veljeg“ mora, zidina fjorda koje čine Orjen i Lovćen, savršena je scenografija za lično traganje, promišljanje, molitvu, oprost, zapravo nije moguće ne pripadati toj prirodi. Boka je takođe mešavina spektakularnih mentaliteta i prostor pod pretnjom kolonizacije koja proždire kulturne vrednosti, način života i mogućnost doživljaja. Anahronost i inat poeme „Kada plivaš“ verovatno je i u formi i sadržaju, nije sleđenje glavne struje, ni materijalizma, ni ispovedne samopomoći, već potrebe da se našim jezikom baš tu, na „jezeru“ vladike Rada, govori istina, i ništa osim istine.“