“Flash Mob” na izložbi “Slobodan da stvaraš - stvaraj da budeš slobodan” u MSUB
Video rad “Flash Mob” u produkciji Udruženja “Šta hoćeš” izabrana je za nacionalnu izložbu povodom sedamdeset godina Evropske konvencije o ljudskim pravima koja se u Salonu Muzeja savremene umetnosti Beograd, Pariska 14, otvara u sredu 23. februara 2022. godine u 19 časova, a izložba traje do 14. marta 2022. godine.
Povodom obeležavanja sedamdeset godina Evropske konvencije o ljudskim pravima, Savet Evrope usvojio je „Manifest o slobodni izražavanja u umetnosti i kulturi u digitalnoj eri“ (2020). Tim povodom sve države članice organizovaće nacionalne izložbe pod naslovom „Slobodan da stvaraš - stvaraj da budeš slobodan” kojima se promoviše sloboda umetničkog izražavanja. Radovi za izložbu u Srbiji odabrani su na konkursu koji je sprovelo Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije tokom 2021. godine.
Odabrani su radovi sledećih autora: Mariela Cvetić, Aleksandar Crnogorac, diSTRUKTURA, Milica Dukić, Tijana Đapović, Bogdan Đukanović, Vladimir Ljubinković, Sanja Radusin Smiljanić, Šta hoćeš, Zoran Tešanović i Lana Vasiljević. Po rečima organizatora izložbe: “Jedanaest predstavljenih radova u Salonu Muzeja savremene umetnosti na širok i divergentan način ukazuju na potencijalne formate kreativnih izvedbi ideja koje uz konačan, materijalizovan oblik bivaju prezentacija jasnog značenja. Dela pred nama nisu strogo ograničena temom slobode izražavanja u umetnosti već kao produkti stvaralačkog procesa i kreativnosti povezanih sa kognitivnim, konativnim i okolnim faktorima promovišu zadatu ideju izložbe. Ona deluju kao komunikacioni mediji, mediji za prenošenje poruka koji korespondiraju subjektivne misli i lične apstrakcije u objektivnu sferu, ovom prilikom sistem umetnosti, posredno definišući i sam konvencionalni izložbeni format, prostorne i narativne formulacije značenja koje sistem u sebi sabira.”
Video rad “Flash Mob”, angažovan u službi slobode izražavanja, snimljen je u Beču tokom 2020. godine beležeći događaj i lokaciju, kao i njenu višeznačnost u detalju, težinu iskustva istorije i borbe za slobodu, kao i neophodnu ležernost nošenja sa tradicijama. Sam format i način izvedbe direktna je posledica digitalne ere, ali i to brisanje granica između istorijskih tekovina i stanja. Sve geopolitičke dileme „Mitteleurope“ u jednom kratkom gerilskom filmu. Reditelj rada je Rastko Šejić, snimatelji su Časlav Petrović (DP), Aleksandar Kalezić (DP) i Marko Ristić, audio dizajner je Vladimir Lešić, a dizajner grafike Zoran Mujbegović.