Skip to content. | Skip to navigation

Personal tools

Navigation

You are here: Home / ŠTA? / Blaj Bonet - More (roman)

Čitaj

04. 09. 2020. u 18:25h Beograd, Srbija

Blaj Bonet - More (roman)

Bonet B., More, Paideia, Beograd, 2003.

Blaj Bonet - More (ilustracija)

 

Jedino je greh kadar da prizove Boga da se pokaže.

 

Španija u kojoj su toreadori, junaci ginu časno i hrabro, a ljubavna strast čini da se zemlja trese je tema Hemingvejevih romana. Ovde se susrećemo sa siromaštvom, patnjom, zlom, dobrotom i bolom kao u Gojinim Kapricima. Prošlo je više od sto godina i ponovo je bio rat i kada se završio, zlo nije prestalo kao ni ubistva po selima. Blaj Bonet(1926-1997) je katalonski značajan pesnik, a njegov prvi roman More je pisan u bolnici za tuberkulozne bolesti, gde je ležao bolestan. Mesto radnje je selo u kome se ubija za dvoja kola starog materijala zaostalog iz rata, dečaci se razboljevaju i umiru posle mučnog lečenja. Glavni junaci su od osamnaest, devetnaest godina. Veruje se u Hrista, ali još više u Satanu. Zlo je tu i mladići u njemu odrastaju, bolest ih čini nemoćnima i spremni su da ubiju sveštenika, obećavao je, a ima i sakriven novac. Majka je svako veče u krčmi, otac očajan, plače, a sestra umire u ženskom delu bolnice. Traži od druga da ga zadavi, a onda se ovaj sam ubije. Sa druge strane je more, cveće, topole, šume i lepota. Govori se o grehu, sedi se kraj kreveta dok neko umire, da ne ostane sam. Monolog umirućeg u početku ima smisla, a na kraju je tlapnja. Greh je tema, stid zbog nemoći i putenosti su iskreni razgovori. Raste se u bolesti. Vidi se neiskrenost, iako su mladi, bolest ih čini iskusnim. Leže pokriveni istrošenim čaršafima, i ne maštaju ni o čemu. Pominju se falangisti, otkrivanje spomenika, slavljenje nečasnih, ali Franko nije tema, ni reči. Roman je napisan 1948-9, a objavljen deset godina kasnije i nagrađen.

 

U toj uličici su ih primoravali da piju ricinusovo ulje. Litar, litar i po. Posle toga bi im užetom podvezivali nogavice, i vodili ih po čitavom selu terajući ih da pevaju rodoljubive pesme; ovima bi glas zakazivao, plakali bi kao žene i nisu mogli da hodaju, jer im pantalone nisu bile čiste.

Na fotografijama se jasno vidi da je Ramon Duć predodređen da napreduje u crkvenoj hijerarhiji. Malo je toga ljudskog Ramon Duć nosio u sebi. Nije umeo da razume ni dušu, ni telo, ni krv.

Moj otac je bio naprasit i jako tužan. Za ručkom i večerom, ja bih ga posmatrao krajičkom oka, primećujući da mu je leva šaka, koju je držao na stolu, redovno bila stegnuta u pesnicu. Uvek ju je držao u pesnici i katkad bi sve jače stezao prste, kao da hoće da ih zabije u dlan. Onda bi zglobovi prstiju i kosti iskakali, bleđi od ostatka šake. Šaka moga oca imala je boju truljenja. Vene na slepoočnicama bi mu se pomicale. Videlo se da govori u sebi, velikom brzinom, a katkada se činilo i da, u sebi, gorko plače.

Osećam miris svoje propasti, moj greh će mi naterati suze u oči kao da sam dečak, nateraće me da plačem kao što, ponekad, plaču zaljubljeni četrnaestogodišnji dečaci koji nose svoj pubertet kao krunu od trnja, kao što neki nose svoju pamet.

Te noći trebalo je da uđem u krug ubica, a da ne vidim ni krug ni silan narod u njemu.

Ja bih što pre u vojsku. Znam i zašto. Da budem zao. Na selu, kad si loš, spopadne te tuga, jer sve loše što učiniš moraš posle sam da kusaš, a kad se snuždiš, misliš na porodicu. U vojsci je drugačije. U vojsci ne moraš da se kriješ.

Da plakanje nije isto što i skidanje pantalona nasred ulice, život na zemlji bio bi tek jedno ridanje, kao što ja plačem u ovom trenutku.

 

Vesna Šejić