Boja Nara (Sayat Nova, 1969.)
“Biti režiser na filmu znači da onu lepotu koju sam skupio kroz život prikažem kao ljubav…” - Sergej Paradžanov
Avaj, kako da pesnik podnese munje bljeske što mu probijaju srce?
Nisi spremna za mir i pregovore – apsolutna vladarko mnome.
Sajat Nova
Ako vas je kroz školu pratilo pitanje “Šta je pesnik hteo da kaže?” ovo je odgovor, i to “LEVEL EXPERT++”. Osamdesetak minuta čiste fantazije pretočene u film.
Dok smo se mi oduševljavali “Senkama zaboravljenih predaka” (1965.), Sergej Paradžanov je stvarao novo filmsko čudo, autobiografiju o jermenskom pesniku, multilingvalnom trubaduru iz osamnaestog veka Harutjunu Sajatjanu, poznatijem po umetničkom imenu Sayat Nova. I to, baš autobiografiju. Lična interpretacija, izmaštane sopstvene vizije, slike koje imaju slojeve koje je teško pretočiti u realnu priču. Da, pesnik je tu, rodio se, odrastao, stvarao, voleo i na kraju, umro. Sve ostalo su simboli. Bezbrojni. Toliko ličnu interpretaciju sovjetski cenzori, već uznemireni njegovim prethodnim filmom, nisu mogli da sažvaću već su naterali reditelja da film preimenuje u “Boja nara”, jer, zaboga, nije predstavljao socrealističku biografiju istorijske ličnosti kakvu su očekivali.
Ovaj film gledajte ceo, širom otvorenih očiju, bez treptanja, da ne propustite ni jednu scenu i nijedan detalj. Svaki od njih ima svoje značenje, čak i onda kad ga mi ne shvatamo.
Trejler za ovaj film? Da, postoji, ali zašto? Kako iščupati “baš onih” deset kadrova koji treba da predstave film? https://youtu.be/lAurgH4G7Tg
Tamo gde su prikazani filmovi su izazaivali oduševljenje ali je život Sergeja Paradžanova išao drugim tokom. Onemogućen da snima, uz stalne optužbe i hapšenja, duge zatvorske kazne sa prinudnim radom, uništavan sistemom koji je u tome vrlo vešt. Tek sredinom osamdesetih ponovo dobija priliku da stvara. Kao njegov junak, Sayat Nova koji je pogubljen zbog toga što je odbio da pređe u Islam, tako i Paradžanov nastavlja svojim putem, bez obzira na pogibelji koje ga na njemu čekaju. Danas ima ulicu, ima muzej, poštansku marku… a mi nemamo one filmove koje je mogao da snimi da su mu to dozvolili.
“Biti režiser na filmu znači da onu lepotu koju sam skupio kroz život prikažem kao ljubav…” - Sergej Paradžanov
Časlav Petrović
Paradžanov o režiji:
Malo muzike ispod Ararata:
Spot Katie Melua inspirisan filmom (Jermenka koja je odrasla u Londonu, peva na perfektnom jermenskom):
Dokumentarni film o Paradžanovu:
Puriša Đorđević o Paradžanovu: https://pulse.rs/sergije-paradzanov-ime-vecitog-praznika/
Božidar Zečević o filmu: https://www.novifilmograf.com/film-boje-nara/