Dim preko Užica [VIDEO]
Aero zagađenje kao višedecenijska sudbina Užičana...istraživačka reportaža.
Reportaža o pogubnom aero-zagađenju grada Užica, koje je posledica sagorevanja fosilnih goriva za grejanje, veštačkoj promeni ruže vetrova i geokonfiguracije, emitovana je u okviru emisije Eko gerila na nacionalnoj TV Prva 26. decembra u ponoć.
Web premijeru reportaže na oficijelnom YouTube kanalu Udruženja "Šta hoćeš" propratilo je veliko interesovanje javnosti, pa pored ostalog i anonimni kritički osvrt objavljen na Facebook stranama Anonymous Srbija i 99% Srbija, koji ovde prenosimo u celini:
"POLITIKANSTVO, DILETANTIZAM I EKOLOŠKA KATASTROFA U UŽICU
Užice je klasičan primer diletantizma i politkanstva predstavnika političkih partija koji su krivi za situaciju u kojoj se nalazimo svi mi u Srbiji. Izgleda potpuno neverovatno, ali Užice je danas jedan od najzagađenijih gradova zbog načina grejanja koji potiče iz 18 veka. Nivo zagađenja je 2,5 puta veći od onoga što se smatra visokom zagađenošću a posledica je preko 8.000 lica registrovanih sa respiratornim problemima.
Ako uzmemo u obzir izgradnju brane za koju nije urađena studija uticaja na životnu sredinu i nekontrolisanu seču šuma ovo je klasičan ekocid za koji su krivi rukovodioci nadležnih institucija u proteklih xy godina. Troškovi ovakvog sistema su neodrživi, a posledice se mere milionima evra godišnje i prete da potpuno ugase život u Užicu.
A rešenje je jednostavno. Izgradnjom kućnih i opštinskih digestora (postrojenja za preradu fekalija, šumskog i poljoprivrednog otpada, i svog ostalog otpada organskog porekla, uključujući i onaj iz domaćinstava) ovaj problem se može potpuno rešiti. Na taj način Užice i svi ostali gradovi u Srbiji mogu postati ne samo bezbedni za život nego ekološki neutralniji i samoodrživi.
Izgradnjom digestora za preradu organskog otpada (kojeg imamo u izobilju) se dobija besplatan metan-gas ili biogas koji je isti kao i fosilni ("prirodan") gas koji uvozimo iz Rusije i ostalih zemalja i koji služi za grejanje i kuvanje. Njegovim pročišćavanjem i komresovanjem se dobija CNG ili TNG za vozila. Tokom ovog procesa se oslobađa toplotna energija koja može zagrejati vodu za grejanje do čak 80 stepeni celzijusa, a "nus produkt svega je potpuno prirodno đubrivo (tečno i čvrsto) koje u potpunosti može zameniti za zemlju i prirodu štetna i preskupa uvozna fosilna (mineralna) đubriva.
Uzimajući u obzir uštede na uvozu i kupovini energenata potrebnih za grejanje i proizvodnju električne energije, uštede na uvozu goriva i preskupog i štetnog mineralnog đubriva, troškove koje stvara prekomerna seča šuma (klimatske promene) i troškove po zdravlje ljudi, izgradnja ovakvih postrojenja je neophodna da bi lokalne zajednice opstale a rok otplate ovakvih postrojenja je do pet godina."
Reportaža je prva u seriji dokumentarnih ekoloških reportaža realizovanih uz podršku Climate Action Network Europe.