Džon Banvil – Fragmenti vremena (Dablinske uspomene)
Bavnil Dž., Fragmenti vremena, Clio, Beograd, 2021.
Umetnost je neprestani napor da se prenebregnu svakodnevne aktivnosti ljudskog roda da bi se stiglo što bliže do suštine onog što jednostavno znači – biti.
…
Mrtvi nas najubedljivije podsećaju na sebe u načinu na koji se živi ponašaju.
…
Nazdravljam tome što sam ovde – jer biti ovde mnogo znači – smešim se isprazno na sunčevu svetlost koja ulazi na vrata.
Džon Banvil (1945) je pisao noar literaturu, bio prevođen i 2016 objavio Fragmente vremena: Dablinske uspomene gde govori o gradu, njegovoj istoriji i sebi. Kao dečak je na rođendane dovođen u Dablin iz provincijskog grada i sve mu je izgledalo čarobno jer izmaštavanje čini deo doživljaja. Kao stariji učenik se preselio u glavni grad Irske i otada živi tu i putuje po svetu, pa je u prilici da pravi poređenje i tako otkriva vrednosti svoga grada. Opisujući kafane kojih više nema i one koje su opstale priseća se istorije literature i mesta u kojima su se susretali značajni pisci da bi sledeće generacije nalazile nova sastajališta i time činili istoriju grada. Pominje značajne pisce od Svifta, pa Bernarda Šoa i naravno, najčešće Džojsa, na govoreći o njihovim delima nego o tragovima njihovog života u gradu i kućama u kojima su se rodili ili boravili jedno vreme. Pričajući o arhitekturi grada u prilici je da nabraja tokove razvoja i vladare pa bogate ljude koji su tu nekada gradili, sa njihovim porodičnim istorijama kao i šta se kasnije dešavalo sa tim kućama. Ultranacionalistički raspoloženi ideolozi, kaji su tada bili na vlasti, uopšte se nisu obazirali na lepote džordžijanske arhitekture i mnogi od njih smatrali su da je džordžijanski Dablin prezira vredan spomenik britanskih okupatora. Kada su hteli da sruše celu ulicu u nju su se uselile mlade arhitekte i ljudi od ugleda. Iako je rušenje počelo, vlast je bila prinuđena da restaurira porušeno. Ova knjiga bi mogla biti bedeker i meštanima i strancima. Piščev prijatelj Cicero mu otkriva mesta i lepote grada kojih on nije bio svestan živeći u njemu tolike godine. Cicero kao arhitekta ima niz veličanstvenih ideja u koje vlast ne može da ubedi. Parkovi su velika tema ove knjige: Cilj onoga ko stvara park jeste da umiri i civilizuje. Delo je i lična ispovest te u opisu parkova dolazi i do neostvarene velike lubavi prema protestantskoj devojci i nailazimo na šaljlivu i karikaturalnu sliku njene porodice i njenog kasnijeg verenika. Očekivano je da se priseća i biblioteka: Gospođica Flašing i njeni sardnici sve napaćene bibliofile leče kao narkomane, u nekoj literarnoj klinici. Pretpostavljam da je ljubavni jad za knjigama bolest koju svaki bilbliotekar prepozna i dijagnosticira. Vladala je i cenzura: Cenzorskoj komisiji pomagali su samopostavljeni čuvari kolektivne čistote zamlje, budni članovi društva oštrog pogleda koji su se vukli po javnim bibiliotekama u tajnoj potrazi za gadostima. Putujući po svetu bio je u prilici da upredi stepene neslobode: Kad sam prvi put otputova u Istočnu Evropu početkom osamdesetih godina, u vreme kada je hladni rat bio užasno vreo, odjednom sam se , s užasom , osetio kao kod kuće: oni su imali Komunističku partiju koja ih je budno motrila od kolevke pa do groba, a mi smi imali Katoličku crkvu koja je radila apsolutno isto to. Tekst je propraćen arhivskim fotografijama u kojima možemo videti detalje grada koji su mu važni i o kojima piše.
Pod tiranskim režimom – a u Irskoj tog doba vladala je duhovna tiranija – stanovinštvo postane tako smerno da dobrovoljno obavlja posao države. I, kao što svaki tiranin zna, samocenzura naroda ima najbolje rezultate.
…
Kako se uvlači u dušu najrazličitija tajna tuđih života, tuđih nesreća.
…
Da li samo zamišljam ili sam u pravu kad mislim da Englezi nikad ne mogu ozbiljno da shvate Irce? Kad odem tamo imam utisak da svako s kim razgovaram jedva zadržava smeh.
Vasna Šejić