Hjubert Selbi - Rekvijem za snove (roman)
Selbi H., Rekvijem za snove, Laguna, Beograd, 2020.
Onaj ko uspe da nabavi nešto droge morao je da se povuče oprezno u stan ili na neko drugo mesto gde može da se ubode a da ne bude primoran da ubije ili bude ubijen ako ne želi da se odrekne od onoga što mu je u tom trenutku dragocenije od života, jer život bez dopa strašniji je od pakla, mnogo strašniji od smrti, smrt je više nagrada nego pretnja. I tako je grad sa svakim novim danom , svakim novim korakom, svakim novim dahom postajao sve suroviji.
Hjubert Selbi je poznati američki pisac društvenog mraka. Sam naslov govori o bezizlaznoj situaciji u kojoj će se naći glavni junaci tokom romana. Hari Goldfarb i Tajron Si Lav su dva drugara: jedan siromašni Jevrej a drugi „crnja“, odavno navučeni na drogu, sada imaju oko dvadeset i pet godina i vreme je da nešto preduzmu, stanu na svoje noge, zgrnu lovu. U ovom romanu se sve vrti oko američkog sna o uspehu. Hari smišlja da nabave veću količinu da je presecaju i tako steknu početni kapital, a kasnije će da se okrenu poštenim poslovima. Uz Harija je i Marion, razmažena kćerka bogatih roditelja. Slali su je u Italiju da razvije svoj slikarski talenat, pružili joj skupo obrazovanje i onda digli ruke od nje. Poslovi su roditeljima dobro išli, proizvode donji veš, ali kćerka je pobunjena i neuspešna. Nabavili su joj dva psihijatra, koji su je zaveli, i ipak je pomalo izdržavali. Njih dvoje su se, kada je posao dobro krenuo, zabavljali, uživali i bili večito na dopu: još samo danas, mogu da prekinu kada hoće. Tržište je postalo opako, presušili su izvori i onda počinje njihova borba. Sada ne mogu bez heroina, ništa drugo im nije dovoljno i nabavka je svakodnevni pakao. Tako će Marion od uspešne slikarke doći do prostituisanja za malo dopa. Njihove ličnosti se deformišu i oni postaju sluge pakla. Paralelno u romanu pisac prati Harijevu majku, ženu koja ima dvadeset i pet kilograma više i zavisna je od programa na televiziji, serija i pre svega reklama. Njen san je da postane zvezda nekog šoa, mora da smrša i onda će život dobiti smisao. Dopada u ruke lekara koji je deo farmaceutske mafije, isprobava na pacijentima lekove, naročito one za mršavljenje. To su takođe droge i dovode je do bolnice. Kako je lečenje nemarno i loše organizovano za nju nema izlaza. Američki snovi: biti slavan, uspešan, lep, vitak, vera da živiš u dobro organizovanom društvu - poseban su put ka propasti. Moto romanu je iz Biblije i tako roman postaje mračna propoved.
Zaklaće za pare koga hoćeš, a onda koji dolar za NAACP i misle da su veliki dobrotvori.
…
Ništa nisam rekao. Nisi, ali preglasno razmišljaš. Čuj da nešto razmišljam, to bi mi bilo prvi put.
…
Sad ima razloga za život, ponovo ima cilj. Ponovo je to put kojim treba ići. I potreba da probudi sve svoje energije. Ona i Hari su na putu da osvoje nebesko i morsko plavetnilo, da osete toplinu probuđene želje. Na putu ka ponovnom rađanju.
…
Bila je mlada, gotovo dete, kada je prvi put videla Mikelanđela, a kad je ugledala kako Bog daje život Adamu, prizor joj se odmah i zauvek urezao u pamćenje.
…
Glavni Malerov sukob u životu. Kompromis sa jevrejskim nasleđem i spremnost da ga se odrekne zbog karijere. Stalni unutrašnji sukob dirigenta i kompozitora, čoveka koji bi da se posveti komponovanju, ali potreban mu je novac za život. Način na koji menja tonalitete pokazuje da nije osvestio činjenicu da su upravo ti sukobi odredili način na koji ih razrešava u svojoj muzici.
…
Ne mogu da verujem da znaš šta radiš i da imaš sopstveni identitet i prostor i da si zadovoljan. Vidiš u tome je problem. Kad bi to shvatio, možda se ne bi osećali ugroženo i ne bi verovali da moraju da te unište pre nego što ti uništiš njih.
Vesna Šejić