IN MEMORIAM: Miroslav Luketić (1927-2022)
Tužnim povodom smrti dr Miroslava Luketića (1927-2022), partizana, književnika, publiciste, istoričara, urednika i istaknutog kulturnog radnika Jugoslavije i Crne Gore, nacionalni javni servisi RTS i RTCG će emitovati dve epizode serije „Na veslu priča“ čiji je on akter…
Miroslav Luketić rođen je 1927. godine u Budvi. Građansku školu završio je u rodnom gradu 1941, maturirao i završio Artiljerijsko učilište u SSSR-u (1945-1948), diplomirao na Filozofskom fakultetu u Beogradu 1960, a doktorirao u Pragu 1970. godine. Bio je borac partizanskog pokreta tokom II svetskog rata, te oficir Sovjetske armije u periodu od 1948. do 1957. godine. Istoričar, književnik, urednik, publicista, bibliograf, bio je rukovodilac više kulturnih institucija do penzionisanja. Obavljao je istaknute društvene funkcija u bibliotekarstvu, arhivistici i kulturi na nivou Jugoslavije i Crne Gore. Dobitnik je brojnih nagrada i priznanja. Objavio je veliki broj naučnih radova u periodici. Autor jedanaest knjiga različitih žanrova. Pokretač i urednik publikacija, periodičnih izdanja i kulturnih manifestacija. Bio je glavni i odgovorni urednik „Paštrovskog almanaha“. Preminuo je 18. juna 2022. godine.
Ne mogu vam reć
RTS SVET u sredu 22. 6. 2022. u 18:47
RTS 3 u sredu 22. 6. 2022. u 22:05, reprize u 04:00 i 12:00
Kako mogu da ne volim? Koje pustolovine đed deli samo s unukom, a koje sa svetom? Postoje pogledi koji nas sve odaju… Ili treba biti istražni organ? Uključiti detektor laži? Pronaći detektor istine? Jer nismo jato riba, već ljudi s obrazom i poreklom. Postoje istine koje se nikada ne zaboravljaju.
Na veslu priča: Miro i sabljarka
RTCG - čekamo potvrdu termina emitovanja
Šta je ponos primorca? O čemu sanja na pučini? Grad je dovoljan izvor snova. Svaki osmeh koji je ogrejao srce. Kad se ceo svet slije u tvoju ulicu na čamcu pronaći strpljenje. Moraš da imaš udicu, znaš položaju, pratiš jata, izbegavaš izlovljena mesta. Dozvati volju mora i kući doneti ručak. Ili trofej za ponos. Za sreću je potrebno tako malo. Jedna sabljarka. Ili sirena.
Reditelj i autor koncepta TV serije "Na veslu priča" Rastko Šejić evocirao je uspomene na Luketića: " Kad je čika Miro stupio na našu pozajmljenu barku u Budvi desilo se čudo. Možete čoveka pomalo upoznati po tekstu, rečenici, načinu kako formira sliku i misao, kako kroji svoj tok pripovedanja i živosti, ali retko živ čovek odgovara svom literarnom umeću. Kada je tada već devedesetogodišnji gospodin sa elegantnim panama šeširom učinio čast da vešto uskoči u čamac i preuzme veslo pripovedanja, prvo što je bilo prirodno da mu si svi obraćamo Svitlicinim bontonom, kao gradska deca starijem gospodinu iz kraja, bez ikakve potrebe za zvaničnostima i odstojanjem, prisno, sa „čika“. Drugo što je bilo očigledno da je sa nama rođeni besednik, neko ko je navikao da lepo priča priče, da ga drugi slušaju, a da ne truća i praznoslovi. Nije bilo ništa prirodnije nego da s njim veslamo baš ispod zidina Starog grada, uostalom baš taj grad, bez ili pre urbanističkog haosa, je i junak njegovih priča. Veslao je, smejao se, govorio nadahnuto… Bez momenta posustajanja, ovaj partizan, borac protiv fašista u II svetskom ratu, pitomac sovjetske Vojne akademije, pa oficir armije SSSR, koji je po povratku iz Rusije završio Filozofski fakultet u Beogradu, pa doktorirao u Pragu, te obavljao razne istaknute funkcije u kulturi Jugoslavije i Crne Gore, majstorski je kormilario kroz svoje pripovesti. Snimili smo sa njim dve divne „Na veslu priče“: „Miro i sabljarka“ i „Ne mogu vam reć“, a onda smo snimili oštar i iskren intervju za zajednički paralelni intervju svih aktera serije iz Budve koji je emitovan kao posebna epizoda pod naslovom „Vatra od Don Kihota“. Otpevao nam je „Primorkinja konja jaše“. Bilo nam je svima stvarno super! I njemu, i nama iza kamera. Oni momenti zbog kojih se dokumentarizam ili bilo koja umetnost živi, kada je sve veće od stvarnosti. A onda me pitao da izrecituje Jesenjina… Tы menя ne lюbišь... Otišao je jedan dobri duh Budve i Boke Kotorske. Ponosno pleme Paštrovića izgubilo je viteza kulture i velikog čoveka. Ostavio je trag stvaralaštva i iskrenog prijateljstva gde god je kročio. Slava mu."
Reditelj, autor koncepta: Rastko Šejić; izvršni producent: Željko Komenenović; kompozitor: Vladimir Lešić; direktor fotografije: Aleksandar Kalezić, DP; snimatelj: Đorđe Obradović; montažer: Milan Pejnović; art direktor: Zoran Mujbegović; spiker: Aleksandar Novaković; barkarijoli: Milan Svitlica, Raško Sekulović, Nikola Stojanović; intro animacija: Kosta Milovanović, Miroslav Spajić.
Produkcija: Šta hoćeš i Matica Boke
Projekat podržali: Opština Budva, TO Budva