Skip to content. | Skip to navigation

Personal tools

Navigation

You are here: Home / ŠTA? / Karlo Roveli - Poredak vremena (esej)

Čitaj

17. 06. 2020. u 17:00h Beograd, Srbija

Karlo Roveli - Poredak vremena (esej)

Roveli K., Poredak vremena, Laguna, Beograd, 2019.

Karlo Roveli - Poredak vremena (ilustracija)

 

Ako se ništa ne pomera, nema vremena, jer vreme je samo registrovano kretanje.

Mi smo taj prostor, ta čistina otvorena tragovima sećanja u spojevima između naših nervnih ćelija. Mi smo sećanje. Mi smo nostalgija. Mi čeznemo za budućnošću koja neće doći. Čistina otvorena na taj način, sećanjem i iščekivanjem, jeste vreme: ponekad izvor nespokoja, ali na kraju čudesan dar.

Mi smo kompleksniji nego što su naše mentalne sposobnosti kadre da pojme.

 

Karlo Rovera je proučavao kvantnu gravitaciju, Italijan koji radi na fakultetu u Bolonji, ali drži predavanja po Americi i Francuskoj. Stekavši ugled u nauci pridružio se grupi naučnika i osnovali su  društvo koje se bavi istorijom i filozofijom nauke. Odlučio se da pokuša da čitaocima na jednostavan način piše o tajnama fizika. Ovde je tema vreme, ali kako je sve sa svim u vezi i o prostoru, toplini i gravitaciji. Koliko god se trudio da bude zabavan i pojednostavi složene pojmove, ponešto ostaje nedorečeno i zamršeno nestručnjacima. Sat na visini brže radi nego u nizini. Kako je vreme dole sporije, vreme je uslovljeno prostorom. Sada ne postoji, jer je sve u kvantima, sićušnim delićima i fluktuacijama, te čini da je vreme kao i prostor, gravitacija, toplota relativna kategorija. Nekada je svaki grad u razvijenom svetu imao svoj sunčani sat, svoje vreme; putovanja, osvajanje prostora je naložilo da merenje vremena bude postignuto međunarodnim dogovorom. Ajnštajn je radio na usklađivanju vremena na železnici i shvatio da je vreme nemerljivo i vremenom došao do teorije relativiteta koja nam je unela potpuno novo shvatanje i prostora i vremena, topline i gravitacije. Počelo je sa Aristotelom, pa se nadovezalo na Njutna. To su stupnjevi razvoja nauke gde se laici mogu snaći u teorijama, to je način na koji mi i razmišljamo u životu o prostoru, vremenu i ostalim kategorijama. Kada je došao Ajnštajn i niz naučnika koji su se nadovezali na njegova naučna saznanja, došlo se do toga da je teško pratiti naučne zakonitosti. Karlo Roveli je u studiji Poredak vremena duhovit, citira nam od Šekspira, Biblije, do poznatih naučnika i smatra da ćemo biti srećniji i sa svetom usaglašeniji ako ga razumemo iz novih naučnih uglova.

 

Sunčani časovnici, peščani časovnici i vodeni časovnici već su postojali u antičkom svetu u oblasti Sredozemlja i u Kini – ali nisu igrali surovu ulogu koji časovnici danas imaju u organizovanju našeg života. Tek u četrnaestom veku u Evropi živote ljudi počeli su da regulišu mehanički časovnici. Gradovi i sela gradili su svoje crkve, dizali zvonike kraj njih i postavljali časovnik na zvonik da bi obeležili ritam kolektivnih aktivnosti. Započelo je doba vremena regulisanog časovnikom. Postepeno vreme je počelo da klizi iz ruku anđela u ruke matematičara.

Razlika između stvari i događaja jeste u tome da stvari istrajavaju u vremenu; događaji imaju ograničeno trajanje. Kamen je prauzor stvari: možemo se zapitati gde će on biti sutra. Nasuprot tome poljubac je događaj. Svet se sastoji od mreža poljubaca, a ne kamenja.

Postoje različiti sastojci koji se kombinuju da bi sazdali naš identitet:

  1. svet se odražava u svakom od nas kroz bogati spektar korelacija važnih za naš opstanak.
  2. povlačimo liniju preko sveta, delimo ga na odseke; uspostavljamo granice, primičemo se svetu tako što ga razlažemo na delove. Na taj način funkcioniše struktura našeg nervnog sistema.
  3. u našoj sadašnjosti roje se tragovi naše prošlosti. Mi smo sopstvena istorija.

 

Vesna Šejić