Skip to content. | Skip to navigation

Personal tools

Navigation

You are here: Home / ŠTA? / Miloš Šobajić - Slikaj i ćuti! (autobiografija)

Čitaj

29. 12. 2019. u 18:50h Beograd, Srbija

Miloš Šobajić - Slikaj i ćuti! (autobiografija)

Šobajić M., Slikaj i ćuti!, Vukotić Media, Beograd, 2018.

Miloš Šobajić - Slikaj i ćuti! (ilustracija)

 

Ja slikam da bih pobedio svoj strah.

Slikao sam intenzivno, kao da sam se na taj način lečio od neizlečive bolesti, koja je bila samo moja i koju sam hteo da izbacim iz sebe, na platno.

 

Miloš Šobajić je u svetskim srazmerima poznat slikar. Sin je vojnog atašea, pa je odrastao i u Carigradu. Tamo je počeo i da crta. Tak kasnije je postao svestan uticaja tog prostora i istorijskih umetničkih znamenitosti koje su za njega bile od značaja. Rano se odlučio na odlazak u Pariz i tamo je proveo dobar deo svoga života. Već u početku je imao sreće da pored talenta i originalnosti ima i očeva poznanstva koja su mu otvarala neka vrata. Slikaj i ćuti! je njegova autobiografija o drugima, kako sam kaže. Delo ima dva paralelna toka: jedan je nastajanje slike u trideset i sedam faza, podseća na san u nastavcima, a drugo su razmišljanja o umetnosti, značajnim slikarima koji su ga ohrabrivali da istraje, opšte poznata politička radikalna ubeđenja sa teorijom zavere. Nezadovoljan je sadašnjom situacijom u likovnoj umetnosti, unifikaciji, kao i direktivama iz jednog svetskog centra, što dovodi do toga da je sve slično, beznačajno i ubija sistematski pamet i talenat. 1995. godine je skinut embargo na umetnost Srbije i smislilo se da nas niz odabranih umetnika satanizuje na Venecijanskom bijenalu.  Kako ponuđeni radovi nisu imali umetničku vrednost, ipak je pozvan Šobajić da iznese svoje radove u naš izložbeni prostor na Đardinama. Tada je pariska štampa napala slikara kao srpskog nacionalistu, iako on ima i francusko državljanstvo. To su ta vremena koja je trebalo podneti i približavaju čitaocu njegove političke stavove. Na kraju ostaje delo kao i neki prijatelji kao Peter Handke, koji je ponovo zbog Nobelove nagrade uzburkao evropsku intelektualnu javnost.

 Miloš Šobajić - photo

Kažu: kultura doseže dotle dokle su je doneli njihovi tenkovi.

Dovoljno je pomenuti var jedan primer velikog uticaja srpske umetnosti na početak italijanske renesanse, a to je freska Uspenje presvete Bogorodice iz 1265. godine, u Sopoćanima. Naslikana je sasvim „renesansno“, a starija nekoliko decenija od fresaka prvog slikar italijanske renesanse, Đota, što govori o uskoj povezanosti i bliskom uticaju istočne civilizacije na zapadnu.

Ukoliko nismo u stanju da sačuvamo vrednosti koje su nas stvorile, izgubićemo mogućnost da budemo kreatori naše budućnosti.

Pod parolom „svi mi umetnici“, došli bismo do apsurdnog kraja ljudskog stvaralačkog duha, što pretpostavlja sprovođenje kompletne kontrole nad ljudskim mozgom.

Moj život je i umetnost kojom pokušavam da se bavim. Ne zato što mi je to obaveza, već zato što bolujem od bolesti koje se zovu – nervoza, seksualnost, strah, agresivnosti i tuga. One me nagone da ih izbljujem na platno ili skulpturu.

Beograd iz kojeg si tu došao je samo usnulo naselje u poređenju sa Carigradom! To je upadljivo! Ti ne znaš da Jan Fleming, kao engleski konzul u Carigradu, piše Džems Bonda i viđa tvog oca. Pa Zuko Džumhur, tvoj idol u slikarstvu, koji te uči da crtaš!

 

Vesna Šejić