Skip to content. | Skip to navigation

Personal tools

Navigation

You are here: Home / ŠTA? / Peter Esterhazi - Jednostavna pripovest zapeta sto strana (roman)

Čitaj

08. 02. 2021. u 17:00h Beograd, Srbija

Peter Esterhazi - Jednostavna pripovest zapeta sto strana (roman)

Esterhazi P., Jednostavna pripovest zapeta sto strana, Akademska knjiga, Novi Sad, 2019.

Peter Esterhazi - Jednostavna pripovest zapeta sto strana (ilustracija)

 

Mi smo u miru koji održavamo ratovima.

Oprezni snishodljivi dvorjanin i siloviti rodoljub u jednom istom gestu. Nije ni čudo što je hod tako šepav.

Ovo je domovina sebičluka, uzajamnog blaćenja, nekulture i uskih vidika. Pusti me da progledam.

 

Peter Esterhazi (1950-2016) je objavio roman Jedna pripovest zapeta sto strana – Verzija s mačevanjem - u kome sledi sto poteza mača ili pera na sto listića, a 229 strana knjige, u kome je opisan istorijski trenutak sedamnaestog veka na teritoriji Mađarske za vreme vladavine kralja Leopolda i turske vlasti. Junaci su plemić Pol Njarij, njegova plemenita gospođa Kara Žigmond, hirovita i ljubavnim lutanjima sklona, kuvar koji je bio otet kao dete i janičar. Kad je pokazao kuvarski dar, umilostivio se svom beglbegu i hranom i svojim telom. Poslan je natrag da kuva u Karinom domu i špijunira. Narod je zlostavljan od Leopoldovih vojnika, ličnog plemstva i Turaka. Sela su popaljena, stanovnici ubijeni, a deca koja su ostavljena da žive smeštena u prihvatilište, njihove monologe možemo pročitati. Bog ih se ne udostojava nego je poslao crnog mačka da bude njegov glas. Desilo se ubistvo Pol Njarija: ili ga je ubila Kara iz srama jer se zaljubio u muškarca, ili je sam sebi presudio podstaknut mačkom, ili ga je ubio kuvar. Kada se kuvar vratio u okrilje svome beglbegu, ovaj shvata da je Mađarska izgubljena. To je i vreme kada je Isak Njutn bio usred svoje studije, Leonardo da Vinči se vraćao iz Turske ne uspevši da sagradi most, a došao je Mikelanđelo da to pokuša. To su periodi koji su opevani kao vreme junačkog oslobođenja i deo nacionalnog ponosa. Peter Esterhazi opisuje sluđene plemiće sklone da sebi ugode hranom i raskalašnostima, ohološću i ispraznim razgovorima. Narod je ponižen u bedi. Kako sam pisac po precima vuče korene iz tih vremena imao je pravo da opiše i drugačiju sliku verujući da nacionalna pijanstva moraju imati otrežnjujuću protivtežu.

 Esterházy_Péter-Wikipedia

I kamen će progovoriti ako mu se polome zubi. Tako nam Bog pomogao.

Bio je čovek „i“, a ne čovek „ili“. Ni borba nije samo borba, ona je i život, rekao je, i utom smo stigli i do predjela.

U to vreme su dvojica špijuna (mogli smo se i lepše izraziti: dvojica tajnih žandara, informatora) projurili pored dvorca. Oni su videli dvorac, dvorac međutim nije video njih. Tako to već ide.

Gospod nije naše živote projektovao na osnovu aksioma velikog Euklida. Ne zna se kad je kriva prava, i kad je ravan klepava. A kad je uspravno vodoravno, i obrnuto, znaćemo pouzdano tek kada već propadnemo.

 

A kad kažeš smrt, ne pomišljaš na crve koji pod zemljom piruju tamaneći tebe, već na carstvo nebesko pomišljaš.

Vatru u srcima rasplamsavala su Tekelijeva goropadna ludovanja, nešto podalje se ozbiljni Ferenc Rakoci spremao da povede domovinu u jedan od njenih najlepših i najuzvišenijih poraza, dok je Beč nevoljno i veoma rutinski manevrisao na evropskom parketu, obraćajući pažnju na Mađare samo toliko koliko su to njegovi interesi zahtevali i mogućnost dopuštala.

….

To je istorija Mađara, od raznog ničega se povremeno sklepa nešto, a propuštene mogućnosti (ono što je moglo da bude), uplakano sećanje pretvara u stvarnost.

 

Vesna Šejić