Skip to content. | Skip to navigation

Personal tools

Navigation

You are here: Home / ŠTA? / Saša Ilić - Pas i kontrabas (roman)

Čitaj

11. 06. 2020. u 11:25h Beograd, Srbija

Saša Ilić - Pas i kontrabas (roman)

Ilić S., Pas i kontrabas, Orfelin, Novi Sad, 2019.

Saša Ilić - Pas i kontrabas (ilustracija)

 

Prvo su čistili nepodobne, a onda su počeli da čiste jezik.

Ugasili su plamen u meni.

 

Radnja romana, koji je dobio poslednju Ninovu nagradu, dešava se u duševnoj bolnici u Kovinu. Ratni veterani za koje su pretpostavljali da nemaju nikoga, nesmetano i bez društvenih posledica, postaju objekat psihološkog eksperimenta holandskim lekom remedronom i novim metodima koje pokriva evropski projekat sa centrom u Lajdenu. Glavni akter drame je Filip - džezer, saksofonista, on nam priča o svom lečenju od marta pa do oktobra 2016, kad se posle uspešnog bekstva našao u Đenovi kao izbeglica bez papira. Dr. Sibinovićka je psihijatrica koja vodi projekat, poigrava se bolom pacijenata, svesna je mogućih posledica, ima muža i dvoje dece negde tamo u Evropi, udoban život, ali ambicija je vuče po klinikama Afrike i ostalim zapuštenim delovima sveta gde ima pacijenata poremećenih ratom. Sprema doktorat, i priželjkuje priznanje, možda čak i Nobelovu nagradu. Ima dvojicu grubih bolničara i kada se desi eksces tu je milicajac koji premlati bolesnika i baci ga u sneg da se ohladi. Radnja romana kreće od jednog organizovanog bekstva bolesnika jer su potpuno izgladneli, a hrana, čistoća, uredna kanalizacija, održavanje klinike nisu predviđeni projektom. Dr Julijus je drugi značajan akter drame. On je vanbračni sin psihijatra koji je nekada pre drugog svetskog rata sredio kliniku u Kovinu, bio glavni u njoj, a majka je švajcarska Jevrejka, kaluđerica i ljubavnica doktora, kasnije i prvi pacijent na kome je izvršen elektrošok, koji se obilato koristi i u vreme radnje romana. Ko neće lek, dobiće ga nasilno. Doktorka priprema Mocartovu Čarobnu frulu kao deo radionice-terapije. Kroz monologe pacijenata saznajemo mračne scene sa ratišta: svinje koje jedu ljude, polužive pobijene koji ujedaju one koji čiste jame i tovare leševe u kamione da se prikrije zločin, pacove, sulude naredbe koje kada se usliše na ratnicima ostavljaju nezalečive posledice. Ljubomora, želja za karijerom utamniči u ludnicu dr Julijusa posle susreta sa bračnim parom Marković na Crnom vrhu. Ona boluje od teške alergije čiji je okidač psihijatrijske prirode. Kada je ustanovio dijagnozu, oteran je i praćen. Saša Ilić opisuje i sentimentalnu priču Filipa i dr Julijusa, kao i njegove majke, zasnovanu na ljubavnim trouglovima, nesrećnu i deprimirajuću. Sama nagrada je izazvala niz polemika i napada što na žiri, što na roman, ali se o temi malo šta moglo saznati, mnogo govora ni o čemu. Čitajući nailazimo na originalne nazive: džez sastava, naslova, bolesti, dijaloga, stihova - prilika za internet-poliglote.

 

Sada, kada imamo dovoljno materijala, možemo da uđemo u proces rekonsolidacije pamćenja. Doktorka nam je uključila video-bim i počela da nam pokazuje kako je taj proces neki naučnik po imenu Karim Nader istraživao kod pacova.

Ono što su nasledili od prethodnika bila je upravo ta mreža doušnika i žbirova koji su sve znali o svakome. Jedino što su činili u životu je da informaciju prenesu na pravo mesto.

To što ja vrlo često moram da putujem, ponekad i na duže, da provedem čak i godinu dana u Kovinu, i još toliko u Bagdadu, ili Beslanu pre toga, nije pitanje mog komfora, već obaveze koju preuzimam svakog novog ugovora sa finansijerima.

Bila je čitava armija onih koje nije zanimalo ništa osim odlične mesečne plate, koji su radili na servisiranju paralelnog društva, kao advokati, lekari, psihijatri, građevinski preduzimači, dileri nekretnina, automobila, i narkotika, ili oni koji su napravili nekakvu karijeru u raznim građanskim organizacijama da bi potom izvršili tihi transfer ka vladinim agencijama.

 

Vesna Šejić