Saša Ilić - Pas i kontrabas (roman)
Ilić S., Pas i kontrabas, Orfelin, Novi Sad, 2019.
Prvo su čistili nepodobne, a onda su počeli da čiste jezik.
…
Ugasili su plamen u meni.
Radnja romana, koji je dobio poslednju Ninovu nagradu, dešava se u duševnoj bolnici u Kovinu. Ratni veterani za koje su pretpostavljali da nemaju nikoga, nesmetano i bez društvenih posledica, postaju objekat psihološkog eksperimenta holandskim lekom remedronom i novim metodima koje pokriva evropski projekat sa centrom u Lajdenu. Glavni akter drame je Filip - džezer, saksofonista, on nam priča o svom lečenju od marta pa do oktobra 2016, kad se posle uspešnog bekstva našao u Đenovi kao izbeglica bez papira. Dr. Sibinovićka je psihijatrica koja vodi projekat, poigrava se bolom pacijenata, svesna je mogućih posledica, ima muža i dvoje dece negde tamo u Evropi, udoban život, ali ambicija je vuče po klinikama Afrike i ostalim zapuštenim delovima sveta gde ima pacijenata poremećenih ratom. Sprema doktorat, i priželjkuje priznanje, možda čak i Nobelovu nagradu. Ima dvojicu grubih bolničara i kada se desi eksces tu je milicajac koji premlati bolesnika i baci ga u sneg da se ohladi. Radnja romana kreće od jednog organizovanog bekstva bolesnika jer su potpuno izgladneli, a hrana, čistoća, uredna kanalizacija, održavanje klinike nisu predviđeni projektom. Dr Julijus je drugi značajan akter drame. On je vanbračni sin psihijatra koji je nekada pre drugog svetskog rata sredio kliniku u Kovinu, bio glavni u njoj, a majka je švajcarska Jevrejka, kaluđerica i ljubavnica doktora, kasnije i prvi pacijent na kome je izvršen elektrošok, koji se obilato koristi i u vreme radnje romana. Ko neće lek, dobiće ga nasilno. Doktorka priprema Mocartovu Čarobnu frulu kao deo radionice-terapije. Kroz monologe pacijenata saznajemo mračne scene sa ratišta: svinje koje jedu ljude, polužive pobijene koji ujedaju one koji čiste jame i tovare leševe u kamione da se prikrije zločin, pacove, sulude naredbe koje kada se usliše na ratnicima ostavljaju nezalečive posledice. Ljubomora, želja za karijerom utamniči u ludnicu dr Julijusa posle susreta sa bračnim parom Marković na Crnom vrhu. Ona boluje od teške alergije čiji je okidač psihijatrijske prirode. Kada je ustanovio dijagnozu, oteran je i praćen. Saša Ilić opisuje i sentimentalnu priču Filipa i dr Julijusa, kao i njegove majke, zasnovanu na ljubavnim trouglovima, nesrećnu i deprimirajuću. Sama nagrada je izazvala niz polemika i napada što na žiri, što na roman, ali se o temi malo šta moglo saznati, mnogo govora ni o čemu. Čitajući nailazimo na originalne nazive: džez sastava, naslova, bolesti, dijaloga, stihova - prilika za internet-poliglote.
Sada, kada imamo dovoljno materijala, možemo da uđemo u proces rekonsolidacije pamćenja. Doktorka nam je uključila video-bim i počela da nam pokazuje kako je taj proces neki naučnik po imenu Karim Nader istraživao kod pacova.
…
Ono što su nasledili od prethodnika bila je upravo ta mreža doušnika i žbirova koji su sve znali o svakome. Jedino što su činili u životu je da informaciju prenesu na pravo mesto.
…
To što ja vrlo često moram da putujem, ponekad i na duže, da provedem čak i godinu dana u Kovinu, i još toliko u Bagdadu, ili Beslanu pre toga, nije pitanje mog komfora, već obaveze koju preuzimam svakog novog ugovora sa finansijerima.
…
Bila je čitava armija onih koje nije zanimalo ništa osim odlične mesečne plate, koji su radili na servisiranju paralelnog društva, kao advokati, lekari, psihijatri, građevinski preduzimači, dileri nekretnina, automobila, i narkotika, ili oni koji su napravili nekakvu karijeru u raznim građanskim organizacijama da bi potom izvršili tihi transfer ka vladinim agencijama.
Vesna Šejić