Sedam samuraja (Shichinin no samurai, しちにん の さむらい, 1954.)
Ovo je priroda rata: Štiteći druge, štitimo sebe. Ako mislite samo na sebe, uništićete se sami.
Akira Kurosava (黒沢 明, 1910.-1998.), svakako je najveći japanski i jedan od najvećih i najuticajnijih svetskih reditelja. Karijeru započeo kao slikar ali se kasnije opredeljuje za film, prvo kao pomoćnik reditelja a zatim i kao reditelj (Sugata Sanshirô, 1943). Iako se odrekao slikarstva i uništio sve dotadašnje radove, sličice koje je radio kao storibord za svoje filmove su prava mala umetnička dela.
Napredujući u filmskoj industriji, 1948. godine snima prvi film u kome je mogao da ostvari punu kreativnu slobodu, bez ograničenja i uticaja filmskih studija u kojima je radio. “Pijani anđeo” (Yoidore tenshi) je značajan i po tome što njime počinje dugogodišnja uspešna saradnja (16 filmova) sa Toširom Mifuneom (Toshirô Mifune).
Na međunarodnoj sceni se pojavljuje 1950. sa Rašomonom (Рашомон). Osvaja Zlatnog lava u Veneciji i otkriva japanski film Evropi i svetu. Nakon filma Живети 1952. snima čuveni, epski film Седам самураја (1954).
Sledi niz manjih i većih, manje ili više značajnih filmova, nekoliko adaptacija Šekspira, Dostojevskog i drugih klasika književnosti, koprodukcije sa sovjetskom, američkom i drugim kinematografijama. Uz 36 režiranih filmova Kurosava je i autor 83 scenarija, nekoliko knjiga i montažer 17 filmova.
Dobitnik je velikog broja nagrada, uključujući i tri Oskara, jednog za životno delo 1989. i dva za najbolji strani film (kao jedini reditelj kome je to pošlo za rukom), Rašomon (1952.) i Dersu Uzala (1976.)
Brojne japanske i strane nagrade možete pogledati OVDE.
Zanimljivo je i to da se dve filmske nagrade dodeljuju pod imenom Akira Kurosave, jedna na Festivalu stranog filma u San Francisku (za životno delo) a druga na Tokijskom filmskom festivalu.
Ko su sedam samuraja? Kad siromašnim seljacima dozlogrdi banda pljačkaša koja ih maltretira odlučuju da pozovu pomoć. Dakle, mi smo seljaci, ne umemo da se borimo. Pozvaćemo samuraje. Problem je u tome što nemaju čime da ih plate pa je i izbor samuraja prilično sužen. Oni ipak dolaze i uz mnoge „probleme u komunikaciji“ uspevaju da uspostave međusobno poverenje. Nakon mukotrpne obuke seljaci se pripremaju da sa samurajima u konačnom obračunu spasu selo. Banditi napadaju, golema se bitka vodi, i naravno seljaci i samuraji uz mnoge žrtve pobeđuju.
Ceo film
Da reč “najuticajniji “ nije samo prazna fraza govori čitav niz filmova čiji autori priznaju da je Kurosava, a posebno ovaj film, uticao na njih. Najizrazitiji je naravno američki vestern rimejk “Sedam veličanstvenih” Džona Stardžisa iz 1960. godine, kao i rimejkovog rimejka rimejk pod istim imenom iz 2016.
Uz scene koje se pojavljuju u raznim filmovima koje su zasnovane na Kurosavinim tu je i ceo Lukasov film, Звездани ратови: Епизода IV - Нова нада (1977).
Japanci, naravno, ne bi mogli da preskoče animiranu verziju “Samurai 7” a ni PlayStation se ne bi mogao zamisliti bez igrice na ovu temu.
I na kraju, i to namerno baš na kraju, malo naše muzike iz osamdesetih. Oliver Mandić, “Moja draga voli Kurosavu”. Volite li Mandića ili ne, stvar je ukusa i stomaka, ali emisija Stanka Crnobrnje “Beograd noću” čiji je deo i ovaj spot, dobila je 1981. nagradu na televizijskom festivalu u Montreu.
Časlav Petrović