Svetlana Aleksijevič - Rat nema žensko lice (roman)
Aleksijevič S., Rat nema žensko lice, Čarobna knjiga, Beograd, 2016.
Hapsili su one koji su bili zarobljeni, koji su preživeli nemačke logore, koje su Nemci odveli na rad – sve koji su videli Evropu. Mogu da pričaju kako tamo narod živi. Bez komunista. Kakve su tamo kuće, kakvi su putevi. O tome da nigde nema kolhoza.
…
U ratu si pola čovek, pola zver. To je tako. Na drugi način ne bi preživeo.
…
Odlučila sam da prodam šinjel. Otišla sam na pijacu. Došla sam u svilenoj haljini. I šta sam tamo videla? Mlade momke bez ruku, nogu. Sav narod koji se borio. Oni koji su imali ruke u jednom komadu prodavali su kašike koje su sami napravili. Ostali su samo sedeli umivajući se u suzama.
Svetlana Alesijevič je beloruska novinarka, dosetila se posebnoj formi romana – roman glasova, dobitnica je Nobelove nagrade 2015. Pisala je o Černobiljskoj katastrofi, ratu u Avganistanu, pet romana. U romanu Rat nema žensko lice je snimila ispovest više stotina žena koje su bile ratnice u Drugom svetskom ratu. Država za rat nije bila spremna, još je vladala glad i nered. Pakt sa Hitlerom nije uspeo i nemačka vojska je brzinom stizala do Moskve. Bertold Breht je u drami Majka Hrabrost, ako se parafrazira, napisao da samo lošim vojskovođama trebaju vojnici heroji. Staljin je u svojoj paranoji posle Otadžbinskog rata sklonio, pobio, proterao u logore u Sibiru vojni vrh, u rat se ušlo nevešto, materijalno i organizaciono nespremno i onda je krenula kampanja da svako mora da brani svoju otadžbinu. Prijavljivale su se devojčice od šesnaest godina. Svi ženski glasovi u romanu su tada bile mlade devojka od šesnaest do dvadeset i dve godine. Insistirale su da idu na prvu liniju fronta ne znajući ništa o ratu i šta ih tamo čeka. Ilegalno su se na frontu pojavljivale. Bile su bolničarke, kuvarice, ali i ratnice u svim vodovima vojske. I pored zbunjenosti mušaraca bile su tenkisti, piloti, jedna je stigla do toga da bude kadrovski oficir Vojno-pomorske flote, protivavionski artiljerac. Rat je, većina se ispoveda, bio muški posao, ali one su se snalazile, odrastale u ratu, ranjavane, vukle ranjenike, pevale po naredbi. Bile bez ičega. Od jedne grupe od dve hiljade žena sa fronta se vratilo pedesetak živih. Išle su po Evropi. Zaboravljale da su žene, a ipak se zaljubljivale. Kada je rat prošao one su u njemu ostale u mračnim snovima, nesanicama, bolestima, a ipak većina se poudavala i ima unučad. Njihove priče su bez ratne taktike i veštine, od srca i osećanja. Zahvalne su Svetlani što ih se neko setio, što im je time naknadno odato priznanje. Posle povratka se nije na njih gledalo blagonaklono: žene su im prigovarale da su bile raspusne, da su otišle da im preuzmu muževe, a većina ratnika – povratnika je želelo da zaboravi rat i da se ožene veselim devojkama koje ne pamte patnje. Državna priznanja nisu dobijale, krile su ordenje, živele u zajedničkim stanovima. I u ratu i u miru im je bilo teže, a ipak su ponosne na svoju borbu, koliko god je bila teška. Patilo se od gladi, nespavanja, bola svake vrste i nedostatka neophodnih potreba koje su ženama specifične. Roman počinje tekstovima koje su cenzurisali ovlašćeni i koje je sama spisateljka sebi zabranila. Kod nas je ovo treće izdanje, a u bivšem istočnom bloku je knjiga prevođena i rado čitana.
Divim im se. Imali su Staljina i GuLAG, ali i Pobedu. I oni to znaju.
…
Mi smo - umiruće pleme. Mamuti. Mi smo iz naraštaja koji je verovao da u životu postoji nešto više od ljudskog života. Domovina je velika ideja. Pa i Staljin. Zašto da lažem? Kako kaže narod, iz pesme rači ne možeš izbaciti.
…
Stvarali smo istoriju, a živeli smo od dana do dana. S kratkim pamćenjem.
…
Neka je proklet rat – naš zvezdani čas.
Vesna Šejić