Skip to content. | Skip to navigation

Personal tools

Navigation

You are here: Home / ŠTA? / Vislava Šimborska - Izabrane pesme

Info

08. 05. 2021. u 22:41h Beograd, Srbija

Vislava Šimborska - Izabrane pesme

Šimborska V., Izabrane pesme, Treći trg, Beograd, 2014.

Vislava Šimborska - Izabrane pesme (ilustracija)

Oprostite mi pustinje što ne trčim s kašikom vode.

Veoma sam zahvalna onima koje ne volim.

Nema goreg razvrata od mišljenja.

Moji osobeni znaci: ushićena i očajna.

 

Zadovoljstvo i tuga je pročitati Izabrane pesme Vislave Šimborske (1923-2012) od početaka njenog stvaralaštva, pa do poslednjih pesama. Počinje od ljubavi, ali pametnom čoveku je sve sumnja i muka uma. Tako se ona vajka na prolaznost, nesigurnost ali bez patetike. Ne bi ona nama plakala na ramenu. Uvek je tu svest o dugoj i veličanstvenoj istoriji kulture koja ne teši, ali pomaže.

Najpre će naša ljubav proći…

Farsica sa kupletima,

malo plesa, mnogo smeha,

običaji tačno pogođeni

i aplauzi…

Istoriju literature i ideja će uvek drugačije videti i iznenaditi nas, ali ne oholo, nego sa šaljivim prihvatanjem prolaznosti svega. Ofelija je Polonijeva kći i njena tragičnost kako smo je vekovima videli kao veliku pogubnu osećajnost ovde je račun i obzir –

sigurnosti radi prebrojava lišće izvađeno iz kose.

Ofelijo, meni i tebi neka Danska oprosti:

Poginuću u krilima, preživeću u praktičnim pandžama, od ljubavi.

Stari zavet ima niz legendi koje se na različite načine razumeju od sveštenika, do filozofa i pesnika. Šimborska vidi  Lotovu ženu koja se i pored opomene Boga okrenula na grad greha i pretvorila u stub soli kao onu koja je eto stara, umorna, od muža koji Kada bi umrla on čak ne bi ni zastao…Kćeri već su nestajale iza vrha brda… U nadi da se Bog predomislio, ona se okreće i okreće ka gradu gde je ipak živela. Rubensove okruglaste golišave lepotice ne bi niko ni pogledao u 11. i 12. veku, a ni sada, a tada su blistale. Njene pesme su ponekada u dijalogu, često je to događaj, i niz pesama nabraja nešto što se moglo ili nije moglo dogoditi, tako sve postaje relativno i prihvatljivije. U ovom izboru nailazimo i na dve pesme gde se ona obraća sebi: kada je bila devojčica, pomilovala bi i kupila sladoled, a onda kad je bila lepa i mlada, tada već sebi zamera stihove, neke bi skratila, neke prebrisala i neobjavila, ali nama kao čitaocima bi bilo žao. Ima pesama u kojima nam prepričava svoje snove, putovanja po pustinjama, polovima, a da ne bude zima, susret sa svetom vasionskim gde je sve kao i kod nas ali pravedno i dobro. Obraća se mitskim helenskim junacima, u dijalogu je sa Aleksandrom Makedonskim, velikim pesnicima, ali i sa đubretarom koga gleda sa svog prozora sa podjednakim interesovanjem. Radost pisanja. Mogućnost ovekovečenja. Osveta smrtne ruke. – Imam očevidnu dušu, kao što šljiva ima košticu. – Niko u mojoj porodici nije umro od ljubavi… Izrugivali su se tuge, leteo dan za danom, a oni su, utešeni, umirali od gripe. Tako ironično ona o pisanju, duši i ljubavi u više pesama. A njene aluzije od starozavetnih do mitova: Nisam kadra da grizem jabuke/ neprestano strepeći./ Čujem da ovaj i onaj Prometej ide s vatrogasnim šlemom na glavi /  uživa u unucima. Od politike koliko god bila nasilna nije dirana, uvek je imala kulture i pameti da bezbedno sve kaže o svim lažnim Prometejima i drugima nesvesnim svoje kratkovekosti i sitne slave. Osećam se kao otkinuto uvo bokala.

Wisława Szymborska portrait s monoklom

Prolaze godine, ljubav zbog koje je mislila da će umreti ne znači više ništa, ni slike ni zajedničke knjige ne potresaju je. Srećna ljubav. Je li to normalno / je li to ozbiljno, je li to korisno – šta svet ima od dvoje ljudi, / koji ne vide svet?... Neki ljudi koji ne poznaju srećnu ljubav / tvrde da nigde nema srećne ljubavi. / S tom verom lakše će im biti i da žive i da umiru.  A, ipak, ona ne živi u kristalnoj kugli, pominje ona „neke državnike“ Svet s većom nadom gleda nego što sluša. / Državnici moraju se smeškati. / Osmeh znači da ne gube dah. / Iako je igra zamršena, a interesi kontradiktorni, / rezultati nepouzdani – uvek je utešno / kada je zubalo belo i srdačno. / Jer nisu takva vremena da se na licima vidi obična tuga. A u narodu: Misle onoliko koliko treba, / ni trenutak duži, / jer iza toga trenutka vreba sumnja, i Svako je hteo da ima otadžbinu bez suseda / i da život proživi / u pauzi između ratova.  Kad je život prolazan čeka nas prelazak preko reke Stiks, i u mitu i kod pesnikinje: Ovo je Stiks, dušice individualna, / Stiks, dušice zabezeknuta…/ Dušice, samo sumnjajući u onaj svet / imaš šire perspektive.  A ipak se ne predajemo pesimizmu, ona je živela oko devedeset godina: Nije bez čari ovaj strašni svet, /  ni bez jutara, / zbog kojih se vredi probuditi. Da li je to rezignacija kada kaže: Tek kasnije razumela sam: / sve ružne zgode ne / ulaze uvek u pravila sveta / čak i kada bi htele, / ne mogu se dogoditi. Ne može se samo osećati i biti duševan: Duša se ima / Niko je nema neprekidno / i zauvek. / Dan za danom, / godina za godinom / može se živeti bez nje. U razgovoru sa starim obrazovanim profesorom i traženju pouzdanih odgovora: Pročitala sam ga za budućnost, / da li je još vidi. / Pročitao sam previše istorijskih knjiga  /-  odgovorio je.

Veliki je izbor njene poezije i mogli su se izabrati drugi citati, pa steći sasvim drugačija slika ili doživljaj, ali poezija se zato čita više puta i nekada se znala napamet za šta opet pesnikinja ima odgovor: Živimo duže, / ali manje precizno i / koristeći kraće rečenice.

 

Vesna Šejić