Skip to content. | Skip to navigation

Personal tools

Navigation

You are here: Home / ŠTA? / Vladimir Kecmanović - Feliks (roman)

Čitaj

16. 11. 2019. u 21:00h Beograd, Srbija

Vladimir Kecmanović - Feliks (roman)

Kecmanović V., Feliks, Laguna, Beograd, 2019, ponovljeno izdanje iz 2007.

Vladimir Kecmanović - Feliks (ilustracija)

 

U romanu „Feliks“ Vladimir Kecmanović opisuje avanture Simeuna Rakića, sitnog prevaranta sa stilom, čoveka koji zna sa ljudima i uspeva da iz njih izvuče izvesnu količinu novca za putne troškove, tako što putuje diljem Srbije sa obećanjem da će da zameni svoj stan u centru Beograda za neki u provinciji. Nekada je bio osvajač ženskih srca. Pisac detaljno opisuje njegove izraze lica, to je gluma kojom ljudima uliva poverenje. Naš čovek i kada je lukav, i kada voli da ućari, spreman je da bude domaćin, da nahrani, napoji i pohvali gosta. To je osobina na kojoj je Simeun zasnovao svoje avanture. Nekada je u drami Borislava Pekića vremešan bračni par prodavao svoj stan da bi pobegao od čamotinje i usamljenosti. To je bila prilika da ugoste zainteresovane kupce i steknu nova poznanstva. Namere su bile naivne, u današnje vreme nema zabave bez profita, pa makar i malog. Na kraju je imao u tajnoj ladici 11000 evra, toliko je stekao svojim aktivnostima. To je naša slika Feliksa Krula. Njegov sin je nasledio od njega spremnost za dramatične dijaloge i to je uzbudljivi deo romana, to njihovo nadmudrivanje.

 

Milioni kao jaje jajetu sličnih sestara. Udatih, poput junakinja narodne priče, za milione kao jaje jajetu slične braće.

Armija zapuštenih pedesetogodišnjaka. Divizija obrijanih. Puk srčanih bolesnika. Bataljon ljubitelja prirode.

Tuđa ruka vadi ključ, iz brave, sa vanjske strane vrata. Zatvara vrata. Stavlja ključ u bravu, sa unutrašnje strane. Zaključava. Druga tuđa ruka – ona koja drži pištolj – daje Simeonu znak da krene prema sobi.

I nećeš mi poverovati, zamislio sam te upravo takvog kakav si. Zgodan fićfirić, koji je u detinjstvu stekao nešto škole i manira, na osnovu čega je zaključio kako je velika faca. Lepotan i gospodin. Miljenik bogova. Kojem su sudbina i ljudi uskratili ono što mu pripada. Pa je odlučio da se i sudbini i ljudima naruga. Nabijajući na neku stvar sve njihove principe. Lažući, kradući, jebući sve što leti. Mogao sam da se kladim kako si i glumio pesnika. Tipična udbaška bitanga u kožnom mantilu, koja živi u otetom stanu, među tuđim, luksuznim nameštajem – a koja je još toliko i bezočna da recituje ljubavnu poeziju.

Lažov i prevarant sa stilom. Koji ne laže i ne vara samog sebe… Kada je popularno biti udbaš – obučeš kožni mantil. I praviš se lud. Budale misle da si ono što nisi, a ti se smeškaš i ćutiš. Zato što bi, kada bi pričao da si ono što misle da jesi –mogao da najebeš. Pa čak i ako te pitaju jesi li, ti kažeš da nisi. A to budale još više učvrsti u ubeđenju da jesi… Kada je popularno biti propali gospodina, pričaš šta si sve imao i šta su ti oteli. Ali, pričaš tiho, upola glasa. I samo kada te pitaju. I to – samo u naznakama. Ne zato što je ta priča opasna – danas svako može da priča šta hoće.  Nego baš zato da bi se razlikovao od  budala koje na sav glas arlauču. Onih poštenih. Koji su od tolikog laganja – na sav glas i na svakom koraku – već davno zaboravili šta je istina… Za razliku od njih, ja bar u svakom trenutku znam da nisam ni udbaš ni gospodin, ni đavo bi ga znao šta. Nego baš kao i oni – najobičnije govno.   

  

Vesna Šejić