Procena političke situacije
Deo istraživanja "Prvi izbor" bavio se procenom političke situacije maturanata u Srbiji 2000. godine.
Globalne procena političke situacije u Srbiji među maturantima 2000. je veoma nepovoljna. Zanimalo nas je da pobliže odredimo segmente političke situacije koji određuju ovakvu opštu procenu.
Obzirom na izrazito nezadovoljstvo aktuelnim medjunarodnim položajem Srbije bilo je posebno interesantno ispitati alternativne spoljnopolitičke orjentacije zemlje koje podržavaju mladi u Srbiji.
Vidimo da preovlađuje orjentacija za povezivanje sa Evropskom Unijom za koju se opredeljuje više od 70% ispitanika. I pored intenzivnog propagiranja od strane provladinih medija , povezivanje sa Kinom i Rusijom ne nailazi na veliki odjek u populaciji mladih.
Ohrabruje podatak da samo 9% svih ispitanih srednjoškolaca prihvata izolacionizam kao adekvatan odgovor na medjunarodna kretanja.
Postoji izrazito nezadovoljstvo na svim aspektima unutarpolitičke situacije: ekonomija, životni standard, odnosi dve republike, doslednost u sprovodjenju zakona.
Glavnog krivca maturanti 2000. Godine za takvo stanje u Srbiji nalaze u vlastima zemlje ( čak 64% mladih opredeljuje se za ovu opciju). 14% ispitanika smatra da su sami gradjani Srbije odgovorni za aktuelnu situaciju. Takodje, 14% srednjoškolaca vidi krivca u spoljnim akterima (SAD ili međunarodna zajednica).
Iz narednih grafika vidimo da među maturantima u Srbiji postoji izrazito nepoverenje kako u vlast,tako i u opoziciju, srpska opozicija se ipak bolje kotira u javnom mnjenju utoliko što se procenjuje kao “manje loša”.
Kada uzmemo u obzir veliko nezadovoljstvo političkom situacijom i ocenu da je glavni krivac za takvo stanje vlast u Srbiji, ne iznenađuje podatak da preko 80% svih maturanata u Srbiji smatra da je smena vlasti neophodna.